ZÁPISNÍK z roku 1951, tož to je bomba!!!!

Autor: Simona Šulcová <sulcovas(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 06. 04. 2014

opiceNedávno se mi dostal do ruky Zápisník z roku 1951.
Jakmile jsem ho otevřela, okamžitě mě pohltil. Byla tam opravdu spousta spousta zajímavostí.
Např.: zásady pionýra, hry do přírody, jména představitelů naší vlády, co číst (tzn. seznam doporučených knih), koutek mladým mičurincům tzn. pěstitelům, semafor, zásady první pomoci, pokyny k řízení traktoru. No, jak říkám, opravdu samé důležitosti.Já jsem pro vás vybrala, to, co je i nyní aktuální: UMĚNÍ  SE UČIT
Zde je několik rad, které vám snad pomohou. A proč by ne? pomohly v roce 1951, tak proč né v roce 2014?
1. PLÁN. Než se začneš učit, udělej si pracovní plán. ujasni si přesně, čeho chceš do určité doby dosáhnout a rozvrhni si v myšlenkách podrobný postup své práce.

2. KONTROLUJ PLÁN. Čas od času se přesvědčuj, zda postupuješ dosti rychle a zda je ti probíraná látka dosti jasná. zůstáváš-li příliš pozadu za plánem, anebo předbíháš-li ho, zkoumej příčiny. Plán pooprav.

3. VZÍT VĚC ZA SPRÁVNÝ KONEC je velké umění. Znamená to pochopit a objasnit řádně hlavní jádro věci. Když je ti jasno v základech nějaké otázky, pochopíš lehce také všechny souvislosti a podrobnosti. Uč se tedy rozlišovat důležité od nedůležitého, hlavní od vedlejšího.

4. UČ SE PRACOVAT S "FORTELEM". Je to důležitá podmínka úspěchu. Zakousni se do svého úkolu, pracuj na něm pečlivě a houževnatě. Nedej se při práci ničím vyrušovat, uč se v klidu a nespěchej. Raději pomaleji, ale důkladně.

5. VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH. Uč se při jasném světle a na zdravém vzduchu. Často větrej a otužuj se.

6. PAMĚŤ je možno vycvičit. Uč se nazpaměť písně a básně, které se ti líbí. Nezapomeň na paměť zvukovou. Cvič stejnoměrně všechny smysly a pamatuj, že si zdokonalíš paměť jen pravidelným opakováním.

7. ÚSUDEK A POSTŘEH. Uč se spojovat své vědomosti pozorováním a zkušenosti správným myšlenkovým postupem v nové vyšší celky. Správně myslet a uplatňovat na prvním místě svůj úsudek naučíš se nejen z praxe, ale i z dobrých knih a her.

8. MĚJ OČI A UŠI OTEVŘENY. Vnímej pozorně život kolem sebe a objevíš věci, kolem nichž přechází denně nevšímavě sta lidí.

9. UČ SE VŽDY A VŠUDE. Učení nekončí odchodem ze školy. Člověk se musí učit od dětství do stáří - stále se mu otevírají nepoznané obzory, stále učením obohacuje svůj život i život druhých lidí. Denně se uč něčemu novému.

10. MĚJ KONÍČKA. Sbírej rostliny, známky, fotografuj, modeluj atd...Na nich se nacvičíš důkladnosti, pravidelnosti a hlubokému zaujetí pro odbornou činnost. Hleď však, aby tvůj koníček ti nezabral příliš mnoho času, aby se nestal pro tebe brzdou.

11. DĚLEJ SI POZNÁMKY. Nos u sebe stále tužku a zápisník. Zaznamenávej si dobré nápady, vypisuj verše, data, používej ho při učení. Každou knihu čti s tužkou v ruce.

12. MĚJ RÁD KNIHY. Jsou ti věrní přátelé, kteří tě nikdy nezklamou. Vždy ti pomohou, odpoví na otázky, když se jich zeptáš, mlčí, jsi-li unaven. V nich můžeš podle své vůle hovořit s nejlepšími myšlenkami a lidmi všech dob.

VĚDĚNÍ  JE  MOC!!!!!

Tak a teď můžete vyrazit kamkoliv. Jste připraveni!!!