Proč se bojíme rádi?

Autor: Simona Šulcová <sulcovas(at)seznam.cz>, Téma: Zajímavosti, Vydáno dne: 12. 02. 2014

pavoukBojíte se? To je dobře! Z psychologického hlediska je strach sice negativní emoce, ale zato potřebná! Vzniká totiž v nebezpečných situacích. Jeho funkcí je nás chránit.  A jeho projevy? Člověk zbledne, začne se třást, zrychleně dýchá, buší mu srdce a někdy naskočí i husí kůže. No, řeknu vám, nic příjemného to není!Strach se někdy může změnit až v chorobu.
Pokud se vztahuje na určité předměty či situace a člověk ho nedokáže potlačit, ačkoliv ví, že se vlastně nemusí bát, jde o fóbii.
Mezi nejznámější patří například klaustrofóbie - strach z uzavřených prostor.
Lidé se ale bojí mnohem kurióznějších věcí.
Tak třeba strach z líbání se nazývá filemafobie a strach z kyselosti acerofobie.
Strach ze stráty mobilního signálu je nomofobie.
Muži, kteří se bojí žen jsou gynofobici a ženy, které se bojí mužů androfobičky. 
U nás nepříliš častá porucha se pak nazývá zytofobie. Tipněte si, o co jde!!!! Je to strach z piva! 
A strach z dlouhých slov, Hippopotomonstrosesguipedaliofobie. No, to vám teda řeknu, ještě že ji nemám, protože bych to slovo zaručeně popletla...
 

A jak se strachu zbavit?
Psychologové tvrdí, že je důležité si strach přiznat a zbavit se ho!!!!
Důležité je, že většinu strachů si budujeme během života. Nejsou vrozené a můžeme se je proto odnaučit.
Takže pro všechny, co se děsně bojíte pavouků jako já, prostě až nějakou chlupatou obludu uvidíte, seznamte se, potřepejte si pravicí, prozraďte mu své známky ve škole a hlavně mu řekněte, čím vás děsí (to radí vědci z univerzity v Los Angeles). A příště možná, až toho pavouka uvidíte, se ho bát nebudete.....
To je ale, promiňte mi, hloupost.... copak ten pavouk na sebe vezme jinou podobu - třeba prince nebo co? Podle mě to bude pořád hnusná a chlupatá a odporná příšera!!! Tím se omlouvám všem pavoukům, ale bohužel, u mě jste jasní!!!!!!